Разрешено ли е да ядете цвекло, ако имате гастрит? Руският гастроентеролог д-р Ирина Пегова дава отговор на този въпрос.
Цвекло при гастрит - може ли да се яде
"То е един от тези зеленчуци, които лекарите съветват да включват в диетата на хора, страдащи от затлъстяване, атеросклероза, хипертония, хронична интоксикация, чревна атония, запек, нарушения на жлъчната секреция, чернодробни заболявания и когнитивни увреждания. Въпреки това, в случай на диария, хипотония, стомашни язви и уролитиаза, не трябва да се злоупотребява със зеленчука", съветва лекарят.
“Можете да ядете цвекло при гастрит, но в умерени количества и при условие, че нямате индивидуална непоносимост към този продукт. Кореноплодът съдържа много полезни вещества, като витамини от група В, витамин С, желязо, магнезий, калий и др. Също така е богат на фибри, които помагат за подобряване на храносмилането и предотвратяване на запек.Въпреки това, ако имате гастрит, особено ако имате повишена киселинност, използвайте цвекло с повишено внимание. То може да раздразни стомашната лигавица и да влоши симптомите на гастрит. Ето защо, ако страдате от коментираното заболяване, най-добре е да ядете цвекло варено или печено, а не сурово”, казва специалистът.
Знаете ли какво лекува червеното цвекло?
Лекарят изброява и разрешените храни при гастрит:
- варена каша;
- варени и печени зеленчуци;
- плодове, може дори кисели;
- ферментирали млечни продукти (кефир, прясно извара);
- пасирани ястия;
- супи, месни и рибни бульони;
- пържени храни без панировка и запечена кора, с малко масло;
- хлебни изделия и солени сладкиши;
- супи, месни и рибни бульони;
- пържени храни без панировка и запечена кора, с малко масло;
- хлебни изделия и солени сладкиши;
По отношение на коментирания зеленчук той съдържа пигмента беталаин, мощен антиоксидант, който се бори със свободните радикали и забавя възпалителните процеси в организма. Съществува и връзка между редовната консумация на зеленчука и по-ниския риск от развитие на диабет тип 2. Високото съдържание на антиоксиданти и противовъзпалителни вещества в кореноплода може да предотврати злокачествената мутация на клетките.
Лекарят допълва още, че редовната консумация на зеленчука може да предотврати мастната дегенерация на чернодробните клетки. Благодарение на високото си съдържание на антиоксиданти, кореноплодът подобрява метаболизма на холестерола и намалява риска от вредното въздействие на токсичните вещества върху чернодробните клетки.
Коментираният зеленчук е диетичен продукт, наситено е с вода, фибри и има много ниско съдържание на калории. Експертът допълва, че редовната му консумация значително намалява апетита и помага да се поддържа усещане за ситост в продължение на няколко часа. Замяната на обичайните ястия с цвекло води до по-ефективно отслабване. Важна роля в състава на зеленчука играят витамин С и антиоксидантите, които спомагат за нормализиране на метаболизма на нивото на мастната тъкан и насърчават използването на адипоцитите за получаване на допълнителна енергия, необходима на тялото.
Червеното злато, което укрепва сърцето и подпомага храносмилането
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!